W Bibliotece Śląskiej odbędzie się spotkanie poświęcone Lidii Ostałowskiej, zmarłej przed sześcioma laty znanej reportażystce i pisarce. Rozmowa dotyczyć będzie jej twórczości, ale i kwestii empatycznego pisania i zaangażowanego reportażu. Ostałowska pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. Przedstawiciele i przedstawicielki tych mniejszości przeczytają fragmenty jej książek i artykułów. Wiele z tych tekstów powstało na Śląsku a sama reportażystka była związana z katowicką „Gazetą Wyborczą”.
W spotkaniu wezmą udział:
Michalina Bednarek – Dziennikarka, aktywistka, zaangażowana w pomoc uchodźcom i osobom w kryzysie bezdomności. Absolwentka Studiów Pomocy Humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim.
Anna Cieplak – Pisarka, animatorka kultury, scenarzystka. Laureatka Nagrody im. Gombrowicza i Conrada za „Ma być czysto”. Prezeska Fundacji „Pracownia Współtwórcza”, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Śląskim. Niedawno ukazała się jej najnowsza powieść „Ciało huty”. Z Lidią Ostałowską napisała książkę „Zaufanie”.
Dariusz Kortko – Od 1991 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Jest reporterem, laureatem wielu nagród dziennikarskich. Autor książek, m.in. „Kukuczka”, Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” oraz „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” (z Marcinem Pietraszewskim). Od 2004 roku redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Z Lidią Ostałowską stworzył antologię „Pierony”.
Artur Madaliński – Filolog, menedżer kultury i wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem Śląskim. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, a także krytykiem literackim i aktywistą czytelniczym. Dyrektor Biblioteki Śląskiej.
Dyskusję poprowadzi Marcin Musiał. Prowadzący spotkanie zapowiada, że razem z rozmówcami i rozmówczyniami postara się wielowymiarowo pokazać postać Lidii Ostałowskiej, która może być przekładem, że droga do zrozumienia drugiego człowieka prowadzi przez empatię. Ważnym elementem wydarzenia ma być także czytanie jej tekstów, które mimo upływu lat, nie tracą na aktualności i nadal poruszają czytelników, szczególnie w momencie, kiedy Polska liże rany po czasie, kiedy politycznie legitymizowana była przemoc symboliczna (i nie tylko) wobec mniejszości.
Spotykałem Ostałowską wielokrotnie, czytając jej książki i śląskie felietony, ale widziałem ją na własne oczy tylko dwa razy. W 2014 r. na premierze „Pieronów” w Katowicach i rok później na paradzie równości w Warszawie. To miejsca emblematyczne dla Polski – bo między mniejszościami trzeba rozpiąć nić wrażliwości, by rosło zaufanie między człowiekiem a państwem. By tak się stało, to najpierw trzeba mniejszościowy fenomen przemyśleć i opisać. I to mistrzowsko robiła Lidia Ostałowska.
– mówi Musiał

Lidia Ostałowska (1954–2018) – dziennikarka, pisarka, działaczka społeczna. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach PRL reporterka „Przyjaciółki” i „ITD”, a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka książek „Cygan to cygan”, „Farby wodne” oraz „Bolało jeszcze bardziej”. Współautorka wielu zbiorów reportaży, m.in. „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku. Antologia” wspólnie z Dariuszem Kortko. Za „Farby wodne” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike (2012) oraz do Nagrody Gwarancje Kultury (2012). Prowadziła wykłady w Instytucie Badań Literackich PAN oraz w Polskiej Szkole Reportażu. Była jedną z fundatorek i członkiń rady Fundacji Itaka. Jej teksty tłumaczono na fiński, rosyjski, rumuński, węgierski.

Współorganizatorami wydarzenia są Silesiateka oraz stowarzyszenie Wspaniałomyślny Śląsk.
28 lutego 2024 r., godz. 18.00, Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny.
fot. archiwum prywatne Dariusza Kortko