Na kolejne spotkania w ramach cyklu „Czytać, pisać, uważać” zaprasza fundacja Pracownia Współtwórcza. Wydarzenia dotyczą przeobrażeń myślenia o literaturze w dobie ekranów. W najbliższych dniach do sosnowieckiej Mediateki zawitają uznani specjaliście w swoich dziedzinach – neurobiolog, filozof i reporter.
Dotychczasowe wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelniczek i czytelników. Tym razem dyskusja zostanie poszerzona o nowe tematy i nowych gości.
21 czerwca (piątek) o godz. 17:30 odbędzie się dyskusja „Co znaczy być inteligentnym w dobie >>sztucznej inteligencji<<?”. Na ten temat porozmawiają neurobiolog dr Paweł Boguszewski i filozof Tomasz Stawiszyński.
O tej samej godzinie 24 czerwca (poniedziałek) odbędzie się spotkanie z reporterem Markiem Szymaniakiem. Temat dyskusji to „Clickbaity, hiperuwaga i zanik prasy. Jak zmienia się reportaż pod wpływem mediów cyfrowych?„
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor bestsellerowych książek “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz dwóch zbiorów wierszy “Nie ma takiego imienia” (1999) i “Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach; był m.in. redaktorem działu kultura w “Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w “Newsweeku” (2008-2012). W TVP Kultura prowadził “Studio Alternatywne” i współprowadził “Czytelnię” (2007-2011). W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program “Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem”. Od grudnia 2016 do lutego 2020 byl publicysta kwartalnika Przekroj. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. “Godzinę Filozofów”, “Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast “Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.
Dr Paweł M. Boguszewski, neurobiolog w Centrum Neurobiologii w Instytucie Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się badaniem mechanizmów zachowania się oraz emocji i ich korelatów neuronalnych w modelach wykorzystywanych w naukach podstawowych i biomedycznych. Interesuje się badaniami behawioralnymi zachowań afektywnych i eksploracyjnych oraz automatyzacją i informatyzacją procesów analizy danych eksperymentalnych. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora nauk biologicznych z zakresu neurofizjologii uzyskał w Instytucie Nenckiego PAN. W latach 2005-2008 odbył staż podoktorski na Wydziale Psychologii Yale University w New Haven w Stanach Zjednoczonych. Prywatnie jest pasjonatem programowania i żeglarstwa oraz popularyzacji nauki.
Marek Szymaniak – dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie” i magazynie „Spider’s Web+”. Twórca podcastu o pracy Pracownia. Laureat nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzca konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywca drugiej nagrody w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Dwukrotnie znalazł się w finale konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz trzykrotnie w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę Urobieni. Jego druga książka Zapaść otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz w konkursie Grand Press na reporterską książkę roku.
Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Organizatorzy:
Fundacja Pracownia Współtwórcza – www.wspoltworcza.org
Zagłębiowska MEDIATEKA w Sosnowcu
Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami UŚ (CCTS)
Dwutygodnik
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury