Teatr Śląski otwiera się na nowe formy artystyczne. Już 2 listopada na deskach katowickiego teatru wystąpi ze swoim performansem Klaudia Brzezińska. „Srebrny Wodospad” to performans fabularny. Performerka błąka się po świecie, który wykwitł z jej własnej intymności, a jest to świat betonowych pól, blokowisk, widmowych bohaterów i mglistych peryferii.
Jej performans charakteryzuje to, że mocno zarysowana jest fabuła. Od monodramu odróżnia go jednak to, że autorka zrośnięta jest z tekstem i nie można mówić w zasadzie o grze, tylko o przeżywaniu. Brzezińska przyznaje, że po każdym występie czuję się naga. Jej „Srebrny Wodospad” to przetwarzanie rzeczywistości za sprawą poetyckiej alchemii. Rzeczy przestają (a może zaczynają?) być sobą. Codzienność przeistacza się w duchowość. Obrastają symboliką, zaczynają się mienić, lśnić, docierać najgłębiej. Rzeczywistość staje się paradoksalnie bliższa, kiedy lśni w nienaturalny dla niej sposób. Gołębie są jednym z sedn tej opowieści. To one są poetyckim symbolem emocji, które składają się na przestrzeń „Srebrnego Wodospadu”. „Przelatują przez miasto, pojawiają się znienacka. I milczą. >>Srebrny Wodospad<< to miejsce świętości i nagromadzenia tego, co niewypowiedziane. Gołębie reprezentują strach, życie i śmierć” – dzieli się swoim zachwytem Klaudia Brzezińska.
Performans co prawda opiera się na tekście, przez co może przypominać spektakl, ale nie zawiera w sobie żadnych ról aktorskich. Nie ma także podziału na role reżysera, autora tekstu, aktorów, scenografa itd. „Jestem wszystkimi postaciami – ich uchwycone fragmenty reprezentują coś mojego. Gdy mówię o tym, co jest dla mnie prawdziwe, to nie muszę grać. Opowiadam historię, która jest dla mnie reprezentacją rzeczywistości. I to jest zbawienie i przekleństwo. Nie wcielam się w rolę, tylko zaglądam w swoją tożsamość” – mówi Klaudia Brzezińska.
To nie pierwsza realizacja urodzonej w 1997 r. Klaudii Brzezińskiej, interdyscyplinarnej artystki, absolwentki katowickiej ASP. Pracuje głównie z performansem, obiektem, przestrzenią, działania te opierając na własnych poetycko-prozatorskich tekstach. Jest autorką cyklu performatywnego „Budynek Wyzwolenia”. Na cykl składały się wydarzenia performatywne i wideoperformansy; m.in. „Żywot Mii”, „Sklepik sennikarsko-duchowy Srebrna Ślina”, „Świątynia”. Brzezińska przyznaje, że kreuje i wyznaje miejską duchowość.
„Srebrny wodospad” zostanie wystawiony 2 listopada o godz. 19 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach. Wstęp jest wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach Tygodnia Czarownic Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i dofinansowane jest przez Politechnikę Śląską.