29 lutego w Kinie Patria o swojej najnowszej książce opowie Sabina Waszut, obecnie najbardziej poczytna rudzka pisarka. Autorka jest mocno związana z Górnym Śląskiem i to właśnie tutaj lokuje akcje swoich kolejnych powieści – w swojej najnowszej książce Waszut zabiera nas do Katowic, lat 80.
Tym razem zabieram moich czytelników w nieodległą przeszłość, dokładnie do roku 80 i 81. Razem z moimi bohaterami będziecie mogli zobaczyć, jak w tamtym czasie wyglądało Osiedle Tysiąclecia, okolice Kopalni Wujek, Szpital na Ligocie, czy Park Kultury i Wypoczynku. W książce jest wiele miejsc, które są nam współcześnie bliskie. – mówi Sabina Waszut, autorka książki „Sztuczny miód”.
„Sztuczny miód” to powieść obyczajowa o przyjaźni dwóch pielęgniarek z katowickiego szpitala. Baśka i Marylka są zupełnymi przeciwieństwami. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek i działa w Solidarności. Barbara z kolei ma męża milicjanta i mieszka w eleganckim M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. To zestawienie losów pokazuje nam pełny przekrój lat 80. na Śląsku. Czy to jednak nie są zbyt dobrze znane nam czasy, by o nich czytać?
Zawsze obawiam się nieco, czy mam pełny ogląd na wydarzenia, o których chcę pisać.
Lata II wojny światowej są dla mnie bezpieczniejsze, ponieważ wydaje nam się, że o tym okresie wiemy wszystko. O latach 80. postanowiłam pisać po rozmowie z moim synem, który uświadomił mi, że to dla niego daleka i niezrozumiała historia. On uczy się jej z podręczników, więc dlaczego nie przybliżyć jej na kartach mojej powieści.
– mówi autorka.
Pozostaje wciąż zagadką, czym jest tytułowy „Sztuczny miód”? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas spotkania autorskiego, które dobędzie się w rudzkim Kinie Patria. Już 29 lutego będziemy mieli okazję porozmawiać z autorką, zakupić i zdobyć autograf na książce. Spotkanie poprowadzi Wiktoria Filipiak.

Z jakiej tematyki znana jest Sabina Waszut? Autorka opisywała wcześniej tragedię, która wydarzyła się w obozie koncentracyjnym na Zgodzie, w Świętochłowicach. A w swojej nowej serii książkowej „Matki rzeszy” przedstawia losy kobiet, które rodziły w domach lebensborn. W swoich książkach porusza problematykę Górnego Śląska.
Wydarzenie jest biletowane. Bilet kosztuje 5 zł i do nabycia jest w kasie kina. Spotkanie organizowane jest przez Księgarnię Stronniczą, Kino Patria oraz stowarzyszenie Wspaniałomyślny Śląsk.